خراسان غربی

تارنمایی پیرامون مهمترین مسائل خراسان غربی به مرکزیت کهن شهر سبزوار

خراسان غربی

تارنمایی پیرامون مهمترین مسائل خراسان غربی به مرکزیت کهن شهر سبزوار

خراسان غربی
دنبال کنندگان ۳ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
آخرین نظرات

 کوتاه شدن ۷۰ کیلومتری فاصله سبزوار تا گمرک لطف آباد درگز و مرز ترکمنستان با افتتاح جاده در دست احداث درگز - دوغایی؛ وجود طولانی ترین تونل ایران در این محور


 حمیدرضا جمال آبادی


کوه‌های الله اکبر یکی از مرتفع‌ترین نقاط ایران در شمال خراسان رضوی است که با اجرای پروژه احداث جاده درگز - دوغایی و اتصال لطف آباد درگز به سبزوار، شرایط عبور از کوه‌ها فراهم شده و زمینه ی مبادلات فرهنگی و اقتصادی با کشور های آسیای میانه بهبود می یابد.

 

در فاز نخست این پروژه، احداث ۲۷ متر تونل به اتمام رسیده است. در فاز دوم، ۳۵۰۰متر و در فاز سوم ۱۰۰ متر تونل احداث خواهد شد. تونل الله اکبر در فاز دوم پروژه مذکور، طولانی ترین تونل ایران محسوب می شود که تاکنون ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در آخرین مکاتبه دکتر حاتمیان، نماینده مردم درگز در مجلس، با نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه، برای سال ۹۶، ۷/۵ میلیارد برای ادامه تونل تخصیص یافته است.


هم اکنون، فاز نخست پروژه درگز - دوغایی - سبزوار، از درگز تا دوراهی چاپشلو به طول ۱۱ کیلومتر، افتتاح شده است. فاز دوم این محور، از دوراهی چاپشلو تا خادمانلو به طول ۲۲ کیلومتر، با بیش از ۶ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا می باشد و فاز سوم آن نیز ادامه مسیر تا دو راهی سبزوار به طول ۵۲ کیلومتر، در مراحل پایانی مطالعات قرار دارد.


با بهره برداری از پروژه درگز - دوغایی - سبزوار، مسیر سبزوار به درگز از ۱۵۵ به ۸۵ کیلومتر کاهش خواهد یافت و در صورت تامین اعتبار تا سال ۱۳۹۸ افتتاح خواهد شد. برای زیر بار رفتن این محور، ۲۵۴ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی و تاکنون ۱۷ میلیارد تومان هزینه شده است.


اخیراً شهردار درگز در مصاحبه ای، احداث جاده درگز - دوغایی - سبزوار را عامل خروج این شهر از بن بست ارتباطی، ارتباط راحت تر با مرکز استان و سایر شهرها و مقدمه ای برای توسعه درگز خوانده است.


اینک وظیفه مسئولین سبزوار، از جمله نمایندگان مجلس، حمایت از اجرای این طرح و بکار گرفتن سعی و تلاش خود برای اجرای آن می باشد. چرا که تکمیل این پروژه، سبزوار را علاوه بر گمرک باجگیران قوچان،از طریق لطف آباد درگز به کشور ترکمنستان مرتبط می سازد و تاثیر بسزایی در بیشتر نمودن اهمیت سوق الجیشی و استراتژیک سبزوار ایفا می نماید.


خط قرمز در تصویر زیر مسیر اجرای پروژه درگز - دوغایی - سبزوار را نمایان کرده است. / پایان یادداشت


***

گفتنی است سبزوار بزرگترین شهر نیمه ی غربی خراسان رضوی است که یکی از نقاط ثقل مواصلاتی شمال شرق ایران محسوب می شود. سبزوار به عنوان مرکز منطقه خراسان غربی نیز شناخته می شود.

 نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی